Orki
![]() | |
OSNOVNE INFORMACIJE | |
Drugo poimemovanje | Žaljivke - grdin, prašič |
---|---|
Glavni bogovi | Zmaji, Svetovid |
Prebivališče | Divjina grdinov, Dolina orkov |
Podrasa | orki, goblini |
FIZIČNE INFORMACIJE | |
Starost |
Polnoletnost: 8 Odraslost: 15 Srednja leta: 40 Starost: 80 Častitljiva leta: 120+ |
Značilnosti | temna umazana polt, visoka močna postava |
Orki so močna, trdoživa in zelo bojevita rasa. Kljub krvoločni naravi med njimi ne vlada splošna anarhija, temveč se združujejo v plemena s poglavarjem na čelu, v bitki pa nastopijo kot urejena vojska.
Vsebina
Opis
Orkovska rasa se po videzu precej razlikuje od vseh ostalih. Imajo temno rjavkasto ali zelenkasto polt, nekateri med njimi pa tudi povsem črno ali nekoliko svetlejših odtenkov. So visoke in močne postave, na glavi pa jim pogosto rastejo grobi temni lasje. Le malokdo ve, da orkovska ljudstva v resnici sestavljajo tako večji, bojeviti orki, kot manjši in zviti goblini. Nihče ne ve zakaj, a med njihovo raso sta že od nekdaj obstajali ti dve vrsti, medtem ko ostala ljudstva gobline pogosto zamenjajo kar za manjše orke. Prav tako tujec pogosto težko loči orka od orkinje, ker so si po videzu precej podobni. Orki hitro preidejo v dobo polnoletnosti, saj morajo biti vajeni trdega dela in grobega življenja. Dočakajo tudi do 150 let in več, vendar takih ni veliko, ker jih mnogo že dolgo pred tem umre v bitkah.
Način življenja
Orki se združujejo v klane, ki jim načeluje poglavar. Tega orki izvolijo na podlagi dvobojev in podpore preostalih članov klana. Ko je poglavar izbran, ta obrži svoj položaj vse do smrti, odstopa ali dokler se ne pojavi nov tekmec, ki si je uspel izboriti dovolj svoje podpore. Pomembno vlogo v klanih imajo tudi šamani, ki so izjemno cenjeni. Skrbijo za opravljanje ritualov, prerokovanje in razlaganje vseh znamenj, ki bi lahko vplivala na njihova življenja. Posebnega pomena za orke je Mesec ali Beli obraz, kot ga imenujejo sami. Če želite načeti pogovor z orkom, če bo ta seveda pri volji, ni boljšega načina kot omemba svetleče, bele krogle na nebu.
Življenje orkovskih klanov po navadi poteka v manjših vasicah ali taborih, medtem ko si večje lesene utrdbe gradijo le v notranjosti svojih dežel. Vedno se bodo nahajali v bližini gozdov, kjer lovijo živali, postavljajo zasede skupinam popotnikov in ko je nuja, jim gozd nudi zavetje pred nevarnostjo.
Njihova bivališča so lesene kolibe in šotori iz živalskih kož, v katerih preživijo velik del dneva. Njihovo življenje se zares začne šele ponoči, ko se na nebu pojavi Beli obraz. To pa ne pomeni, da se dnevne svetlobe bojijo! Le kako bi sicer komunicirali s preostalimi ljudstvi?
Poleg vsakdanjih aktivnosti kot so lov, kuhanje, tkanje, vojaška vadba in urejanje tabora, se orki radi zberejo ob ognju, kjer poslušajo najrazličnejše pripovedi. Najbolj zanimive so ponavadi tiste, ki jih pove šaman. Ker so orki ena izmed bolj krvoločnih ras, pogosto napadajo in ropajo bližnje naselbine. Njihovi napadi so hitri in nepričakovani in se navadno zgodijo ponoči. Prav to je eden izmed glavnih razlogov, zakaj ni pametno biti njihov sovražnik. Kljub temu na nekaterih odročnih delih Belesije ork bivajo v relativno dobrih odnosih s sosednjimi ljudstvi - predvsem bližina Vetrnega pristana ter grofija Pelinovo. Med seboj radi trgujejo in ob večerih celo skupaj spijejo vrček ali dva.
Dokazovanje moči
Orki so v primerjavi z drugimi rasami izredno agresivni, označujejo pa jih predvsem kot umazane in neumne. Že res, da njihova modrost ne prekaša učenjakov velikih mest, vendar so orki v resnici inteligentna bitja kot vsi ostali, čeprav se to v njihovi kulturi in običajih morda ne kaže vedno. So tudi zelo ponosna, arogantna in trmasta rasa, ki ne trpi žalitev in je vdana svojemu klanu. Ne uživajo v nesmiselnem pobijanju, požiganju in uničevanju, temveč za vsemi dejanji vedno stojijo njihove ambicije. To je predvsem očitno pri pripadnikih vodilnih klanov, katerim načelujejo sposobni poglavarji, ki so si skozi zgodovino tako ali drugače podredili preostale bolj agresivne in nespametne klane.
Napadalnost orkov je nekaj, kar potrebujejo za svoj obstoj, pa naj gre za orkovske mladiče, ki želijo preživeti svoja mlada leta ali močne izkušene bojevnike, ki ves čas iščejo izzive, da bi se dokazali in se s tem povzpeli po orkovski družbeni lestvici. Za orke je namreč pravilo močnejšega glavno vodilo v življenju znotraj vsakega klana. Za dokazovanje svoje moči in ugleda iščejo dvoboje, lokalne in tuje bitke, udeležujejo se pohodov, lovov na gozdne živali, zbirajo trofeje, tekmujejo v vseh mogočih aktivnostih itd. Ne gre pa samo za bojevanje in agresivnost, temveč tudi za dokazovanje, kdo trguje z boljšim blagom, nosi lepši nakit, pripravlja okusnejše pojedine, izvaja veličastnejše rituale, ima več otrok ter nenazadnje tudi kdo bo bolj poznan med preostalimi rasami in ljudstvi v Belesiji. Vse to pomeni za orke »moč« in do močnejših orkov znotraj klana čutijo orki neverjetno spoštovanje, tako da je hierarhija izredno pomembna.
Nekoliko drugače pa je ob srečanju s sovražnim klanom ali drugimi ljudstvi, kjer pravilo močnejšega ne velja vedno, zato bo skoraj vsak ork že ob manjši žalitvi pomislil na orožje in boj. Med klani še posebej vidijo vse kot tekmovanje za izboritev spoštovanja do sebe in svojega klana, kateremu so globoko vdani. Do tujcev so navadno bolj agresivni kot do orkov, kar je tudi en izmed razlogov za njihov slab sloves.
Če nekega dne vidite skupino orkov, ki se približuje vašemu naselju, bodite pripravljeni! Povsem mogoče je, da so samo na lovu za merjascem ali iščejo miroljubno trgovanje, a dobro premislite, če ste jih kdaj prej užalili, saj vas v tem primeru ne čaka nič dobrega. Orki tudi obožujejo svoje trofeje.
Religija
V skladu z mitologijo naj bi orke ustvaril Svetovid, ki jim je vcepil nenasitno slo po bojevanju in dokazovanju svoje moči. V njegovo stvaritev pa se je malce vmešala tudi boginja Živa. Zaradi nje orki niso zgolj brezumni bojevniki, temveč njihova kultura cveti. Vendar pa bo Živino vlogo priznaval le redek ork, saj bi bilo to lahko videno kot znak šibkosti.
Navadni orki najpogosteje častijo zmaje, ki jih vidijo kot mogočna, modra bitja. Predvsem pa so zmaji v njihovih očeh simbol neskončne bojne moči kot najmočnejša bitja na svetu, saj jih v boju ni mogel poraziti nihče razen drugega zmaja. Kljub temu, da jih častijo, orki zmajem ne puščajo nobenih daritev, kot tudi ne pričakujejo njihove vrnitve, saj se večina orkov v svojem vsakdanjiku ne ubada s tako nepomembnimi rečmi kot je čaščenje in oboževanje česarkoli. Veliko bolj so jim pomembni njihovi osebni boji in ambicije, moč zmajev pa jim predstavlja neke vrste nedosegljiv cilj. Verjamejo, da se z napredovanjem v klanu in z dokazovanjem svoje moči bližajo izjemni moči zmajev ter jim na ta način izkazujejo svojo predanost.
Mnogi orki poleg zmajev verjamejo tudi v mnogotere duhove, moč Lune in naravne sile, katerim na čast pogosto izvajajo rituale in jim puščajo žgalne daritve. Močno razširjen pa je tudi kult prednikov, saj orki verjamejo, da jih pri pomembnih odločitvah vodijo duhovi njihovih prednikov, s katerimi se naj bi se bili šamani preko ritualov sposobni tudi posvetovati. Znano je, da ima vsaka orčja družina tudi svojo kačo čuvarko.
Pravi religiozni vodje klanov so šamani, ki se ukvarjajo z magijo ter s klicanjem različnih duhov in naravnih sil. Nekateri verjamejo, da njihova moč izvira od Svetovida, drugi njen izvor vidijo v blagoslovu zmajev, spet tretji pa se z izvorom svoje moči sploh ne ubadajo ter jo raje pripisujejo zasužnjenim duhovom, ki jih ujamejo s svojimi uroki. Šamani svoje izbrane idole pogosto počastijo z žrtvovanjem, saj verjamejo, da jim bodo s tem naklonili še večjo moč.
Tempelj mračnega ognja
Tempelj mračnega ognja je elitna skupina orkovskih šamanov, v katero so izbrani zgolj najmočnejši šamani iz vsakega klana. O njihovem delovanju je znano dokaj malo, saj se v njihove posle ne želijo vmešavati niti najsilnejši klanski poglavarji. Znano pa je, da zaradi njih del Doline, kjer stoji njihov tempelj, zakrivajo črni oblaki, ki jih občasno presekajo mnogobarvni bliski. Šepeta se, da skušajo nekateri s krvavim ritualom oživiti slavnega orkovskega poveljnika Gaargweja.
Prazniki
- Noč umrlih: 11. listopada orki obeležujejo Noč umrlih, med katero se poklonijo vsem mrtvim, v Veliki vojni in na sploh. Ponoči zakurijo veliko število ognjev, ki gorijo do zore, na ognjih pa šamani kurijo posebne zeli. Kmalu je cela naselbina zavita v dim - dim teh zeli namreč omogoča duhovom umrlih, da se pridružijo praznovanju. Tekom cele noči bojevniki uprizarjajo velike bitke, manjše spopade in osebne dvoboje, vendar pa je od mraka do zore prepovedano, da bi se število mrtvih na to noč povečalo.
- Dan prednikov: med orki je močno prisoten kult prednikov. Vsak klan ima zato določen en dan v letu, imenovan Dan prednikov, ko se poklonijo svojim prednikom. Šamani med vse člane klana razdelijo poseben napoj, s katerim lahko tudi navadni orki stopijo v stik s svojimi predniki in prisluhnejo njihovim nasvetom. Obenem na ognjih kurijo zeli, ki jih nekateri orki tudi kadijo. Klan, ki praznuje Dan prednikov, je na ta dan prepovedano napasti, vsi spori in boji za hierarhijo znotraj klana pa so dovoljeni kot vedno.
- Veliki lov: enkrat na leto, ponavadi spomladi, se vsi poglavarji klanov udeležijo Velikega lova. Določijo območje lova, ki je navadno precej veliko, in poglavar, ki je na lovu najbolj uspešen, je tisto leto še dodatno spoštovan, njegov klan pa bolj vpliven. Če se poglavar lova ne more udeležiti, je čas, da se ga zamenja, razen če je klan v tistem času vpleten v vojno, ki je bolj pomembna od Velikega lova.
Prvi Veliki lov Mogosha, poglavarja klana Vzhajajoče črne zarje.
Stara šamanka je iz roke vzela nekaj robid, jih zmečkala in si s prsti na čelo narisala krog. Nato je začela z manjšimi poskoki plesati v krogu in medtem v čudnem ritmu tolkla po svojem šamanskem bobnu. Mogosh in drugi orkovski lovci so jo tiho opazovali. Le kakšna bo napoved stare šamanke? Ko je ritem bobna postajal vse hitrejši, je Ra'kashan začela izgovarjati besede starodavnega jezika, ki ga danes v klanu vzhajajoče črne zarje poznajo samo še šamani. Mogosh je obred videl že večkrat, še ko so bili na njegovem mestu drugi poglavarji in na mestu Ra'kašan prejšnja stara šamanka. Njihove obrede je vedno opazoval z zanimanjem in rad je prisluhnil besedam starih šamanov, a tokrat je bil precej zaskrbljen, kajti letos on vodi letni lov in hoče se izkazati. Šamanka je ples zaključila z dvema močnima udarcema na boben in za trenutek je vladala čista tišina. Nato je šamanka pristopila k Mogoshbamu in v roki zmečkala še preostanek robid. Z njimi je na čelo poglavarja narisala krog in čez njega črto. »Mogoshbam, puglavar klana Vzhajajoče črne zarje, nej te na poti vod Bel obraz in nej moč Agh'burga pomaga ujet Črno zver. Čaka te uspešn lov!«
Mogosh je stopil korak nazaj in dvignil glavo proti Belemu obrazu, ki je močno svetil na nočnem nebu. Prepričan je bil, da mu ne bo spodletelo. Nato se je obrnil proti svoji skupini lovcev, ki so že nestrpno čakali na začetek lova. »Fuuguuuur!« je zavpil poglavar in kot odmev so se slišali vzkliki drugih orkov »Fuuuguuuur!« Odpravili so se na Veliki lov.Zgodovina
Orki prihajajo iz daljnih dežel na severu in vzhodu, kjer še danes prebivajo v zelo velikem številu in od koder so se v manjših ali večjih skupinah razširili vse naokoli. Staro Belesijsko kraljestvo so dosegli že dolgo nazaj, a prvi resni stik je bila prav Velika vojna. Gaargwe, slavni orkovski poglavar, je v tistem času vodil množice klanov, ki so pustošile po skoraj celotni deželi Belesiji, dokler jih ni ustavila združena vojska pod poveljnico Ivano Orelijo. Po hudem porazu orkov so se te razbežali. Večina se je umaknila na Vzhod, nekaj manjših skupin pa se je zateklo v bolj skrite kotičke Belesije, kjer še danes poseljujejo Dolino orkov.
Dolina orkov
Orki so se po Veliki vojni razbežali na vse strani Belesije, kjer so bili večinoma pobiti ali pa jim je uspelo zbežati nazaj v vzhodne dežele, ki so jih ljudje poimenovali kar Divjina grdinov. Kljub hudemu porazu orkovske vojske pa je skupini štirih klanov uspelo pribežati v Plodno dolino, ki je bila takrat poseljena z Obmorskimi polovnjaki in ljudmi. Kaj točno se je zgodilo z njimi, ko so tja vdrli orki, zna povedati le redko kdo, saj nihče ne pozna ali govori o preživelih iz Plodne doline. Vsi pa vedo, da se od tistega trenutka dalje Plodna dolina imenuje Dolina orkov.
Po Veliki vojni so bile vojaške sile vseh strani hudo prizadete in tako so leta in leta orki ter okoliška ljudstva živela v miru ter se poskušala postaviti nazaj na noge. Med orki, ljudmi in polovnjaki je celo potekala trgovina in kar nekaj orkov je bilo takih, ki so šli po različnih opravkih po svetu, predvsem v Vetrni pristan, kjer so do tujcev izjemno odprti, dokler ti ne delajo nereda.
Sosednji grofiji Gallesija in Jezerno sta z orki iz Doline sklenili tudi nekakšen pakt o nenapadanju, hkrati pa so grofje na meje postavili postojanke, ki nadzorujejo, če se orki držijo dogovora. Na dvoru Gallesije so sicer že večkrat razmišljali o vdoru in poboju orkov, vendar ni veliko tistih, ki bi si upali v Dolino, tudi če imajo za seboj vojsko. Dolina orkov se namreč šteje za enega izmed najbolj umazanih, nevarnih in skrivnostnih krajev v celi deželi Belesiji. Že ob črnih oblakih in bliskih mnogoterih barv bo srh spreletel vsakega, ki kaj takega vidi ali sliši v pripovedih.
V zadnjem času so se orkovski vpadi okoli njihove Doline zgostili in se zgodijo večkrat na leto. Kljub temu, da gre za majhne skupine pa to ne odvrne skrbi grofov, ki imajo že tako veliko problemov. Vojaške postojanke ne uspejo vedno zaustaviti orkov in tako se zgodi, da vaščani poročajo o kraji surovin, živine, včasih pa tudi o požganih domovih ali celo ubojih.
Štirje klani v Dolini orkov
Ob vdoru v Plodno dolino (danes znana kot Dolina orkov) so tam obstajali štirje klani – klan Vzhajajoče črne zarje, klan Zobate gorjače, klan Krvavega hrasta in klan Pobesnelega prašiča. Kot vsi orki so bili tudi oni agresivna bitja, vendar ni bil nihče tako podivjan ter tako brezglavo sprejemal odločitev kot pripadniki klana Pobesnelega prašiča. Njihova usoda je znana v eni izmed pripovedi.
- Klan Vzhajajoče črne zarje: vodilni klan.
- Klan Krvavega hrasta: hud tekmec vodilnega klana.
- Klan Zobate gorjače: manjši klan, ki si le počasi pridobiva ugled.
- Klan Pobesnelega prašiča: izumrli in onečaščeni klan.
Orki v Belesiji
Kljub temu, da orkov v Belesiji ni veliko, se ves čas slišijo govorice o njihovih pohodih, miroljubnih ali vojaških. Kaj imajo v načrtu vedo le oni sami, vendar je lahko vsak prepričan, da se ne bodo zadovoljili z eno Dolino. Ali zopet pripravljajo večji vojaški pohod? Tukaj pa so še njihovi vzhodni bratje, ki vse pogosteje vdirajo z Divjine grdinov. Tisti redki orki, ki se sprehajajo po Vetrnem pristanu, pa so spet nekaj tretjega in vredno je biti pazljiv.
Zelo redko, a vseeno se zgodi, da se orkovske enote pridružijo grofovskim vojskam, kjer sodelujejo kot posebne enote. Zaradi preteklih izkušenj z orki jim zaenkrat še nihče popolnoma ne zaupa, sicer pa takšna sodelovanja med ostalimi rasami veljajo za pravo grozodejstvo. Orki so pri sklepanju takih pogodb previdni, saj se zavedajo, da niso preveč priljubljeni, kljub temu pa so deležni dobrega zaslužka.
Novice o obnovi kraljestva so brez dvoma prišle do njih, prav tako pa tudi tiste o vseh težavah, ki jih ima Bela kraljica. Se bodo zopet odločili za svojo vladavino v Belesiji?
Pripovedi in legende
Onečaščeni klan Pobesnelega prašiča
Pripoved o sramoti klana Pobesnelega prašiča.
Gorlag, najsilnejši klanski poglavar vseh časov
Legenda o poglavarju Gorlagu.
Mazoga
Pripoved o Mazogi, veliki šamanki.
Urgan, Šaman Templja Mračnega Ognja
Urgan, Šaman, mislec in videc, poslanec iz Divjine v Dolino Orkov
"Ti smeti jesti ko jaz rečt ti da ješ! Preh neh. Al pa ti kri spušam pa ti jo zarečem u urok! Tak de te bo fest božav."
Urgan je nevaren šaman iz Klana Krvavega Hrasta, ki je bil poslan skupaj z družinami Hitroselcev v novo Dolino Orkov, od koder orki po Škratji Mrzlici z veseljem ropajo in trgujejo z Primorjem ali pa Belesijci. Zgodba o njegovi poslanici v Novo Orčjo Dolino je zavita v meglo, nekateri menijo da je tam ker je ujezil Velikega Šamana Tef'fulona vendar pa istočasno ga Tef'fulon čisla po njegovi sposobnosti in žilci za magijo... Kakorkoli že, Urganove dogodivščine vodijo tega šamana skozi magijo zmajev ter orkovskih duhov. Ko je šel na pot, je srečal enega izmed orkovskih vodij trgovine s sužnji po imenu Gimdug in hitro sta se ujela. Oba imata smisel za diplomacijo (in grožnje) ter trgovino (in goljufanje). Vsaj začasno se je Urgan pridružil Gimdugovi skupini, v kateri ima pomembno vlogo kot šaman, sploh ker je včasih pripadal Templju mračnega ognja.
Ker je eden izmed orkov ki je preživel mnogo časa med ostalimi rasami, ima prednost da razume kar nekaj jezikov, je diploimatski in pozna tudi politiko ljudi. Ravno ta njegova mentalna sposobnost je tista ki je Urganu pomagal priti skozi vodstvo Templja Mračnega Ognja... Ko se je priučeval svojih sposobnosti je tako pobral tudi marsikatero alkimistično, kot temno ter zmajevsko magijo.
In ko že misliš da je on nevaren le v sposobnostih, je on le ork iz Klana Krvavega Hrasta... le ti pa imajo zelo dober sluh, navezanost na magijo in so višji od drugih orkov, čeprav le bolj trebušasti.